kolmapäev, 27. november 2013

LCHF kaalulangetamiseks


Siin on veel üks artikkel kõigile neile, kes küll naudivad LCHF-toitumist, aga kellel selle abil kaal langeda ei taha. Artikli autoriks jällegi Anna Hallén, populaarne LCHF-raamatute autor ja professionaalne LCHF-toitumisnõustaja, kes järgib sellist konservatiivsemat ja suhteliselt suures koguses süsivesikutega (20-30 g päevas) LCHF-i joont: http://www.annahallen.se/lchf-for-viktminskning
 

Milline näeb siis välja LCHF kaalulangetamiseks? Jah, isegi see võib olla erinev. Mina töötan sama süsteemi järgi alates aastast 2005 ja see töötab minu klientide peal uskumatult hästi. See ei ole ainus ”tõde”, aga see on väga hea põhi, millest alustada. Kas see toimib kõigi puhul? Loomulikult mitte. Just nendeks juhtudeks ongi olemas professionaalid, kes oma teadmistega toitumisalasest füsioloogiast saavad appi tulla.

Aga siin saad sa minu nõuandeid. Pane tähele – siinkohal räägime me kaalulangetamisest!

Esiteks: Sa saad ainult siis kaalus alla võtta, kui suudad süüa neli korda päevas ja oma kaalu seejuures hoida. Niisiis alusta sellest, et õpi sööma!

Teiseks: Sa saad oma kaalukaotust hoida ainult siis, kui sul on turvalised rutiinid. Niisiis õpi ilma erandeid tegemata hästi sööma!

Kolmandaks: Sa saad kaalust alla võtta ainult siis, kui kuulad OMA keha. Lõpeta igasuguste otseteede ja kiirmeetodite katsetamine. Kui nendest mingit kasu oleks, siis oleks ju kõik juba saledad, või kuidas?

Viimane punkt, mis on kõige olulisem: Sa saad ainult siis kaalust alla võtta ja oma kaalu hoida, kui end hästi tunned. Muretsemine tekitab lohutussöömist. Unepuudus tekitab nälga. Stress tekitab rasva ladestumist. Tüdimus tekitab näksimist. Ning EI, sa ei suuda kohe kindlasti sellistele aju ellujäämissignaalidele / nõudmistele 30-40 aastat vastu panna.

Niisiis, milline näeb välja startmenüü kaalulangetuseks?

Hommikusöök:

Ühe käelaba (koos sõrmedega) suurune kogus muna, kala, mereande, liha või kana.

Umbes 1 dl mingit rasvarikast toodet, nagu vahukoor, hapukoor, juust. (Kui valid taluvõi või kookosrasva, siis on see kogus muidugi väiksem. Söö kuni tunned, et kõht on täis.)

 

Lõunasöök ja õhtusöök (näevad välja samasugused):

Ühe käelaba suurune kogus muna, kala, mereande, liha või kana.

Ühe käelaba suurune kogus maa peal kasvavaid köögivilju. Näiteks brokoli, lillkapsas, paprika, kurk, suvikõrvits vms.

Umbes 1 dl vahukoorest või hapukoorest tehtud kastet.

Juustu kasutad toiduvalmistamisel vabalt.

 

Vahepala: 1 dl pähklisegu (kui sul palju krampe, siis vali parem 1 dl mandleid).

Nagu näed, ei ole siin ruumi jogurtihommikusöögile koos pähklimüsliga. Kas selline toit on siis vale ja kahjulik? Ei, muidugi mitte, aga kahjuks on enamus naistel raske kaalus alla võtta, kui nad söövad piimatooteid ja seepärast jätan ma need toidud oma menüüst välja. Seevastu on palju neid, kes hakkavad kasutama just seda hommikusööki, kui nad on oma kaalulangusega ühele poole saanud ja hoiavad seeläbi edukalt oma kaalu. Kas jogurtihommikusöögiga saab kaalust alla võtta? Kes saab? Kui soovid, võid järele proovida, kas SINA saad jogurtihommikusöögiga kaalust alla võtta. Kui ei, siis järgi minu soovitusi.

Minu menüüs ei ole ka vahukoore ja marjadega vahepalu. Kas see on siis ebatervislik? Ei, aga kõik, mida sööd lisaks toidukordadele, vähendab sinu võimalusi kaalulanguseks. Toit, mida sööd, on mõeldud selleks, et saaksid end võimalikult hästi tunda. Keha vajab toitaineid kõikide oma funktsioonide jaoks. Kui need funktsioonid on rahuldatud, siis talletab keha ülejäägi rasvana...

Siin ei ole ka tumedat šokolaadi. Aga see on ju ometi kasulik? Jah, see on lausa ülimalt kasulik. Aga kasulik ja kaalulangus ei ole üks ja sama asi. Kõik, mida sa lisaks toidukordadele sööd, vähendab sinu kaalulangust. Mõndade jaoks tähendab see seda, et nad võivad süüa veidike lisaks ja ometi võtavad kaalust alla. Teiste jaoks tähendab iga väiksemgi lisaamps seda, et kaalulangus seiskub. (Minu keha on just selline!) Aga nüüd, kui ma olen oma kaalulangusega ühele poole jõudnud, võin küll tumedat šokolaadi süüa. Ma ei võta sellest juurde ning tavaliselt ei tekita see mul ka isusid rohkem süüa. Aga kuidas funktsioneerid SINA?

Niisiis, kas minu soovitused toimivad kõigi puhul? Ei (tegelikult vist siiski jah...)

Kõige tavalisemad lõksud:

1.      Sa ei söö sedasi.

2.      Sa näksid lubatud asju, mis jäävad väljapoole ülaltoodud menüüd. (Ja siis sa ei söö ju sedasi)

3.      Sa valid liiga palju piimatooteid. (Ja siis sa ei söö ju sedasi)

4.      Sa sööd liiga vähe. Sa arvad, et on hea süüa vähem, sest siis oled kohe eriti tubli ja võtad eriti kiiresti kaalus alla. (Ainus, mis siis juhtub, on see, et keha aeglustab ainevahetust ja hakkab säilitama ja koguma). Kasuta toidu mõõtmiseks käelaba, sul on ju oma käed alati kaasas, selle abil saad alati sobiva koguse leida.

5.      Sa sööd liiga palju. Oled kuulnud, et LCHF-is võid süüa nii palju kui tahad, aga sul puudub toimiv küllastustunne. Sel juhul keha küll kiirendab sinu ainevahetust veidi ja see on hea. Aga keha ei suuda seda täielikult kompenseerida ja absoluutselt mitte sellise tasemeni, et hakkaksid kaalus alla võtma. Tavaliselt ei võta sa ka kaalus juurde (kuigi ka seda võib juhtuda), seega kasuta käelaba toidukoguste hindamiseks.

Kui oled suhkrusõltlane, siis kahjuks hakkavad pähklid sul tõenäoliselt isusid tekitama. Siis pead need oma menüüst välja jätma. Hea on teada ka seda, et kõige probleemsemaks võivad osutuda india pähklid (cashew). Ei, need ei ole kahjulikud. Aga suhkrusõltlastele tekitavad just need pähklid tavaliselt kõige rohkem probleeme. Kui jätad pähklid oma menüüst välja, võib sul olla tarvis võtta toidulisandina juurde magneesiumi. (Sel juhul ära vali magneesiumoksiidi ega magneesiumhüdroksiidi, Eestis müüdavatest on hea valik Mg kelasin).

Söö niimoodi, ilma erandeid tegemata 6 kuud. Suurem enamus võtab kaalust alla.

Jah, muidugi on nippe, mida siis veel kasutada. Aga kui me nendest nüüd räägime, siis kasutavad kõik neid ju kohe... ja sellest ei ole kahjus mingit abi. Sa pead suutma süüa neli korda päevas, ilma erandeid tegemata ja igapäevase rutiinina, et saaksid kaalust alla võtta ja oma uut kaalu pärast hoida. Elu ei pea ju olema võitlus. Elu ei pea ju olema pidev planeerimine, mida järgmisel toidukorral süüa.

Ära söö oma elu. Ela oma elu!

 

1 kommentaar:

  1. Küsimus munade kohta. Käelaba-suuruse koguse venitab ka ühest praemunast, samas keedumunasid mahuks mingi 4 tk pihku. Mitu muna päevas oleks optimaalne süüa?

    VastaKustuta