1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

neljapäev, 31. oktoober 2013

Laste söök

Paljud emad on tundnud muret seoses sellega, et kui nemad nüüd rasvaseid sööke tegema hakkavad, et kas nad siis sellega oma lapsi paksuks ei sööda, kes ju endiselt ikka süsivesikuid edasi söövad. Et äkki peaks ikka oma LCHF-toitu eraldi tegema ja teistele pereliikmetele siis väherasvaseid toite vaaritama. Seda muret pole vaja tunda, kohe selgitan.

Meie peres kujunesid asjad kuidagi iseenesest nii, et nii mu abikaasa kui lapsed on väga rõõmsad LCHF toitude üle ja söövad neid ülimalt hea meelega, aga siiski päeval tööl ja koolis söövad täiesti tavalist sööki. Kuid hommiku- ja õhtusöök kodus on keskmisest rasvasemad ning ei sisalda mingeid mõttetuid süsivesikuid nagu hommikusöögihelbed, magusad jogurtid-müslid, sai, makaron jms. Küll aga võivad lapsed omale endiselt vahel kommi osta ning koolis ja külas söövad täpselt nii, kuidas meeldib ja mida pakutakse. Keegi ei saa kellegi teise eest midagi ära otsustada ega kogu ümbritsevat maailma muuta, küll aga saan ma neile kodus parimat pakkuda. See-eest mõistavad mu lapsed (8a ja 11a) juba hästi LCHF kontsepti ja oskavad sel teemal kenasti kaasa rääkida ning teavad, mis on tegelikult hea, kuigi vahel ostavad omale ikkagi kommi. Aga seda ütlesid nad kohe, kui LCHF meie majja tuli, et meie õhtusöögid on nüüd palju maitsvamad kui enne :)
Loomulikult ollakse Rootsis selle LCHF teemaga juba ka koolide ja muude lasteasutusteni jõudnud. Rootsi riiklikke soovitusi lasteasutuste toidu kohta ei ole jõutud veel ümber teha, seepärast on paljud lasteasutused ikka veel vanas kinni ja pakuvad lastele söögi kõrvale lahjat piima, vähendatud rasvasisaldusega margariini jms. Asi on jõudnud juba poliitika tasandile ja näiteks eilses Värmlands Folkblad-is ilmus hea debattartikkel selle kohta, et lastele peab koolis andma toitvat sööki. Tõlgin siit mõned lõigud, mis peaks juba kõik ära ütlema:„Vananenud toitumissoovituste tõttu, mille keskmeks on olnud rasvavaesed ja lisaainetest pungil tooted, on paljusid lapsi tabanud suurenenud suhkruvajadus ning tunne, nagu kõht ei saaks kunagi korralikult täis. See on viinud selleni, et lapsed on hakanud oma isu rahuldamiseks sööma kiireid, kergesti kättesaadavaid suhkrupomme. Sellest saab kergesti nõiaring …“
 „Lapsed kurdavad, et toit ei maitse hästi, jätavad lõunasöögi söömata ja lähevad kõrvalasuvasse burgerirestorani."

„Ka WHO statistika näitab, et laste ülekaalulisus on suurenenud drastiliselt alates 1980-aastatest, samast ajast, kui tulid light- ja madala rasvasisaldusega tooted, mis on samuti huvitav tähelepanek."
„Tänapäeva koolides serveeritakse palju erinevaid söögikordi – hommikusööke, lõunasööke ja vahepalu. Paljud vanemad ei ole rahul toiduga, mida nende lastele pakutakse. Päeva esimene toidukord võib siin koosneda cornflakesist, suhkruga soojast šokolaadist ja rasvavabadest asendajatest õige või asemel.

Samal ajal on ootused õpilastele ülimalt kõrged. Nad peavad pidevalt sooritama, olema tublid, vastutustundlikud ja õppima, kuidas olla head ühiskonnaliikmed. See võrrand ei klapi – siin on suured ootused sooritusele, aga samal ajal antakse lastele toiteväärtuse seisukohast puudulikku sööki . Eelistama peaks vähem suhkrut ja rohkem looduslikku toitu.
Karlsadis on näiteid koolidest, kus pakutakse head lõunasööki, hommikusööki ja vahepalu, aga nii ei ole see sugugi mitte kõikides koolides.“

„Toit meie koolides peab olema vaheldusrikas, kus on palju täisrasvaseid tooteid, vähem suhkrut ja võimalikult ökoloogiline ning sisaldama vähem poolfabrikaate, mille säilivusaeg on kuni kümme aastat. Tunnustada tuleb koole, mis valivad ilma lisatud suhkruta vahepalad.“
„Tervist edendavad mõjud ei lase end kindlasti oodata, kui uskuda teaduslikke uuringuid toitumise, meditsiini ja elustiili alal. Mis puutub soorituse ootust meie õpilastele, siis võib olla kindel, et nende tulemustega ei ole vaja oodata päevagi – kui anname lastele head ja toitainerikast sööki, siis püsib nende kõht korralikult ka söögikordade vahel täis“.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar

Märkus: kommentaare saab postitada vaid blogi liige.